Skautský geocaching

Pokud hrajete hru geocaching, můžete si odlovit speciální skautskou keš ve Frýdku-Místku. Oficiální stránky najdete ZDE.

Multi-cache Skauting ve Frydku-Mistku

N 49° 40.831 E 018° 21.415

Tradice skautingu ve Frýdku-Místku je poměrně dlouhá a bohatá. Historie skautského hnutí zde totiž sahá až do první poloviny minulého století. První skautské oddíly se (tehdy v samostatných městech Frýdek a Místek) objevily už na počátku 20. let 20. století. České skautské hnutí přitom vzniklo v roce 1911 – chlapci a 1915 – dívky.

Nebudeme se tu dlouze vypisovat o historii skautingu, jeho vzniku v Anglii pod vedením generála Roberta Baden-Powella a mladém učiteli tělocviku Antonínu Benjamínu Svojsíkovi, který myšlenku výchovy chlapců v přírodě a pilování zálesáckých dovedností přinesl do tehdejších českých zemí. Jestli se o tom chcete dozvědět víc, najdete to na oficiálních stránkách Junáka (aneb pomůže strýček Google).

geocaching

O skautech ve Frýdku-Místku

V současné době fungují ve Frýdku-Místku 3 střediska, které sdružují dohromady 14 oddílů. Dvě střediska jsou v Místku a jedno ve Frýdku.

K 1.2.2013 skautovalo ve městě 332 lidí, z toho 229 bylo mladších osmnácti let. V celém skautském okrese Frýdek-Místek pak skautuje 965 lidí, což z něj dělá největší skautský Okres v Moravskoslezském kraji.

K samotné keši:

Tato multina vás provede po skautských základnách a jiných místech, která jsou s frýdeckomísteckým skautingem určitým způsobem spojena. Nejsou to samozřejmě všechna, to bystě po městě běhali hodně dlouho. Procházka to je celkem na nějaké čtyři kilometry. A když budete hodně rychlí, máte odloveno se vším všudy za hodinku a čtvrt.

1. stage

Úvodní souřadnice vás dovedou před skautskou základnu (Skautský dům) střediska Kruh na Kostikově náměstí. Jeho znakem je jak jinak než kruh, ale není to jen tak obyčejný kruh. Jsou v něm skauti. Bohužel nyní nikde na budově není vyvěšený, ale to nám nevadí. Když se na budovu dobře podíváte, najdete maličké logo geocachingu a u něj přesně to, co potřebujete.

Zároveň si poznamenejte číslo popisné Skautského domu (na schránce). Ještě se vám bude hodit.

2. stage

Další souřadnice vás dovedou k jednomu frýdeckomísteckému pomníku. Nebudu tu o něm prozrazovat mnoho, snad jen to, že právě podle něj se jmenuje i další skautské středisko ve městě. Tady už vás čeká trochu počítání – musíte zjistit, kolik sloupů určených na vlajky v okolí pomníku najdete. Počet sloupů = A.

Na plácku kolem pomníku také najdete „dřevěné“ a „kamenné“ lavičky. Jejich počet dohromady = B.

Jak na další stage:

Vezměte tři čísla za tečkou z druhé stage z hodnoty N = X i hodnoty E = Y a vložte do vzorečku.

Příklad:

Pokud by stage 2 byla na souřadnicích N 49° 42.123 E 018° 21.456, pak X = 123 a Y = 456.

N 49°40.C‘, E 18°20.D‘

C=(X + A):A + 62*B + 5

D= (Y*A): B + 91

3. stage

Nyní se nacházíte na skautsky poměrně neutrální půdě. Když se však pozorně rozhlédnete, tak na domě přímo naproti vám je připevněná pamětní deska jednoho význačného českého básníka. Ten mimo jiné ve Frýdku-Místku prožil i dva milostné vztahy, které do značné míry ovlivnily jeho pozdější tvorbu. Právě po tomhle umělci se také jmenuje jedno místní skautské středisko.

Vaším úkolem je pozorně si pročíst pamětní desku a odpovědět na následující otázky:

1) Kdy v tomto domě žil onen básník?

• 1891-1893 (E=3),
  • 1856-1858 (E=6),
  • 1833-1835 (E=8)

2) Co vykonával za povolání?

• učitel na obecní škole (F=4),
  • poštovní úředník (F=1),
  • ředitel továrny (F=6)

3) Deska na domě byla instalována k … výročí?

• 10. (G=2),
  • 20. (G=6),
  • 30. (G=4)

4) Čeho to bylo výročí?

• smrti básníka (H=2),
  • vydání básnické sbírky (H=4),
  • pobytu ve městě básníka (H=1)

5) V jakém roce byla deska na dům umístěna?

• 1933 (I=7),
  • 1944 (I=9),
  • 1922 (I=5)

6) Co vidíte v dolní části desky?

• holubice (J=2),
  • větvičky (J=7),
  • kopretiny (J=7)

N 49° 40.EFG‘, E 018° 20.HIJ‘

4. stage

A opět jedna skautská klubovna. Kromě ní v však tomto domě sídlí i jiné organizace, takže nejde vyloženě o skautský dům. Tentokrát však nebudete nic počítat, sčítat ani násobit. Tentokrát vás čeká hledání. Na vypočítaných souřadnicích hledejte mikro kešku s dalším postupem.

Final

Právě stojíte před nenápadnou přízemní budovou. Samozřejmě i v tomto případě jde o skautskou klubovnu. No a právě tady najdete i schovanou krabičku. Umístění je jasné nejspíš už z dálky, ale k otevření skrýše se vám bude hodit právě to záhadné trojčíslí z první stage. Pokud jste si ho nepoznamenali, utíkejte zpátky si ho opsat, bez něj se k logbooku prostě nedostanete.

V odpoledních hodinách se nejspíš v okolí kešky budou pohybovat děti mířící do klubovny na skautskou schůzku. Tak prosím zkuste lovit aspoň trochu nenápadně. (Ačkoli skauťata jsou neskutečné vynalézavá a pokud se jim zachce, nejspíš by maskování i uzamčení skrýše prolomila za půl minuty). Nicméně jejich vedoucí o kešce ví a s trochou trpělivosti bude odlov bez problémů.

Tak šťastný lov!